SONDA

Aktualności

Nowy zasadniczo zmieniony wniosek o dofinansowanie projektu PO KL od 1 stycznia 2011 r.

Najmniejsza czcionka
Średnia czcionka
Największa czcionka
Poleć znajomemu Drukuj
2010-06-10
Na 1 stycznia 2011 r. MRR planuje wprowadzenie nowego wniosku o dofinansowanie projektu PO KL. Nowy wniosek był głównym tematem spotkanie Grupy ds. EFS funkcjonującej w ramach zespołu ds. uproszczeń (Akcja „Proste fundusze”), które odbyło się 9 czerwca 2010 r.
Nowy wniosek będzie się zasadniczo różnił od stosowanego dotychczas. Zgodnie z rekomendacją KE odnośnie definiowania i planowania projektów współfinansowanych ze środków EFS, jest on bardziej dostosowany do metodyki Zarządzania Cyklem Projektu (PCM). Ma też służyć trafniejszemu wyborowi projektów o wyższej jakości oraz większym zasięgu oddziaływania niż dotychczas.

Główne zmiany we wzorze wniosku o dofinansowanie to m.in.:
• dodanie punktu „analiza ryzyka”
• rozdzielnie punktu potencjał projektodawcy od punktu zarządzanie projektem
• dodanie w punkcie Zadania (Działania) polecenia dotyczącego metod realizacji zadań oraz uzasadnienia ich wyboru w kontekście osiągnięcia celów
• wprowadzenie wskaźników celu głównego i celów szczegółowych (w miejsce rezultatów)
• wprowadzenie opisu analizy interesariuszy projektu oraz polecenia dotyczącego specyfiki potrzeb kobiet i mężczyzn uczestniczących w projekcie
• rozszerzenie opisu punktu „Grupy docelowe” o adresatów (beneficjentów) pośrednich, tak aby można było pokazać szerszy kontekst realizacji projektu
• wprowadzenie nowych elementów do punktu „Zarządzanie projektem” (skład i kompetencje zespołu projektowego, proces podejmowania decyzji, proces komunikacji wewnętrznej, w szczególności z partnerami, zarządzanie finansami).

Zmiany we wniosku - prezentacja MRR

Nowy wzór wniosku o dofinansowanie projektu PO KL

Zmiana tego dokumentu w naszej ocenie wymagać będzie, zarówno od beneficjentów, jak i od oceniających, dużego nakładu pracy oraz czasu na nauczenie się stosowania nowych zasad przygotowania oraz oceny projektów. Naszym zdaniem w przypadku tak daleko idących modyfikacji powinno przeprowadzić się pilotaż narzędzia, a dopiero po przeanalizowaniu problemów, niejasności oraz konsekwencji wprowadzenia nowej jego wersji, zdecydować o jego ostatecznym kształcie i zastosowaniu do wszystkich projektów PO KL. Zdaniem MRR pilotaż w przypadku wniosku o dofinansowanie jest jednak niemożliwy.

Tym bardziej już teraz zachęcamy Państwa do zapoznania się w jego nową wersją oraz przesyłaniem wszelkich opinii, pytań, wątpliwości na adres: mlelinska@pkpplewiatan.pl

Obecnie trwają prace nad instrukcją do wniosku, którą członkowie Grupy ds. EFS w ramach zespołu ds. uproszczeń powinni otrzymać do końca czerwca. Wówczas zaprezentujemy ją również Państwu z prośbą o aktywne uczestnictwo w konsultacjach tych dokumentów. Im więcej problemów czy zastrzeżeń uda się przedstawić MRR teraz, tym większa szansa, że zostaną one uwzględnione w ostatecznej wersji dokumentów, a tym samym beneficjenci PO KL łagodniej odczują zmiany wprowadzone w 2011 r.

Bądźmy w kontakcie