Lewiatan na komitecie relacji międzynarodowych w Paryżu

1 i 2 lutego w siedzibie francuskiej Organizacji Pracodawców (MEDEF) w Paryżu odbyło się posiedzenie Komitetu Stosunków Międzynarodowych BusinessEurope połączone ze spotkaniem z dyrektorem generalnym  francuskiego ministerstwa skarbu oraz przedstawicielami bliźniaczej organizacji BusinessEurope - BusinessAfrica.

Głównym tematem wydarzenia było zapewnienie silnego wzrostu gospodarczego i lepszych warunków dla funkcjonowania jednolitego rynku przez szersze wykorzystanie umów o wolnym handlu z krajami i obszarami partnerskimi.

Konfederację Lewiatan reprezentował Grzegorz Baczewski, zastępca dyrektora generalnego, który zabiegał o poświęcenie większej uwagi handlowi cyfrowemu (e-commerce), także na arenie Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jest to obszar wciąż nie do końca uregulowany, co daje niektórym krajom możliwość stosowania nieuczciwych praktyk (np. dumpingu). Baczewski spotkał się z Michelem Gilbaudem, dyrektorem generalnym MEDEF, z którym rozmawiał o dalszych planach współpracy polsko-francuskiego biznesu, strategii w zakresie handlu międzynarodowego, polityki przemysłowej, agendzie społecznej UE oraz Brexicie.

W szerszym gronie przedstawiciele Lewiatana spotkali się również z Thomasem Courbe, dyrektorem generalnym DG Tresor (DG ds. skarbu), gdzie głównym tematem był Brexit oraz współpraca w likwidowaniu barier na jednolitym rynku europejskim. Przedstawiciele federacji krajowych rozmawiali także o możliwościach inwestycyjnych w Afryce i współpracy z BusinessAfrica, bliźniaczą organizacją dla BusinessEurope.

Dyrektorowi Grzegorzowi Baczewskiemu w posiedzeniu Komitetu Stosunków Międzynarodowych towarzyszył Maciej Jeleński, ekspert ds. międzynarodowych Konfederacji Lewiatan.