Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2018-03-09 Informacje prasowe

  Ministerstwo Środowiska wycofało zły projekt ustawy z Sejmu

  Po krytyce przedsiębiorców Ministerstwo Środowiska wycofało z Sejmu projekt ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. Konfederacja Lewiatan wielokrotnie wskazywała, że doprowadzi on do komplikacji postępowań administracyjnych w trakcie inwestycji i utrudni absorbcję środków unijnych.

 • 2018-03-08 Informacje prasowe

  Powstanie system kształcenia kadr dla motoryzacji

  Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), Polska Izba Motoryzacji (PIM) oraz Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych (ZPMiAP), członek Konfederacji Lewiatan, powołają ogólnokrajową Radę ds. kompetencji w sektorze motoryzacji (z uwzględnieniem elektromobilności). Umowa z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) o dofinansowanie projektu z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 została podpisana.

 • 2018-03-08 Informacje prasowe

  Dwie obawy dotyczące ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy

  Przepisy nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wzbudzają kontrowersje z dwóch powodów. Po pierwsze, niepokoi tempo prac nad projektem . Dość wspomnieć, że posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych (21.02.2018 r.) trwało około 7 godzin...

 • 2018-03-07 Informacje prasowe

  Nowa ustawa o OZE pomoże przedsiębiorcom

  Przyjęcie przez rząd projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców działających w obszarze energetyki odnawialnej. Teraz trzeba sprawnie zakończyć nad nim prace w parlamencie, tak aby nowe przepisy mogły szybko wejść w życie - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-03-07 Informacje prasowe

  Pracownicy intensywnie poszukiwani

  Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 6,8 proc., wobec 6,9 proc. w styczniu - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 • 2018-03-06 Informacje prasowe

  Inwestycje w naukę i uczelnie niezbędne

  W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów, a w przyszły wtorek rząd mają się zająć projektem ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, nazywanej też Konstytucją dla Nauki. Konfederacja Lewiatan uważa, że konieczne są daleko idące zmiany w systemie finansowania szkolnictwa wyższego.

 • 2018-03-05 Informacje prasowe

  Prawie dwie trzecie firm obawia się zmian w prawie

  44 proc. przedsiębiorstw ocenia, że warunki prowadzenia firmy w 2017 roku pogorszyły się w porównaniu z latami poprzednimi, 48 proc. uważa, że się nie zmieniły, a tylko 8 proc. jest przekonanych, że się poprawiły. Jednocześnie 64 proc. przedsiębiorców obawia się w tym roku zmian w prawie i działań administracji - wynika z badania nastrojów przedsiębiorców zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

 • 2018-03-02 Informacje prasowe

  Delegowanie pracowników w UE niekorzystne dla firm

  Przedstawiciele Komisji Europejskiej, bułgarskiej prezydencji oraz Parlamentu Europejskiego ogłosili wstępne porozumienie w sprawie delegowania pracowników. Nowe przepisy utrudnią konkurencję ze strony polskich firm za granicą i mogą się przyczynić do ich stopniowego wypierania z rynków innych państw UE - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-02-27 Informacje prasowe

  Od 1 marca br. ograniczenie handlu w niedziele

  1 marca 2018 r. wejdzie w życie ustawa, która zakłada stopniowe ograniczanie możliwości handlu w niedziele. W 2018 r. czeka nas 29 niedziel handlowych i 23 niedziele z zakazem handlu. Rok później sklepy otwarte będą już tylko w 15 niedziel, a zamknięte w 37. Natomiast począwszy od 2020 r. handel dozwolony będzie w Polsce jedynie w 7 niedziel, a zabroniony w 45.

 • 2018-02-26 Informacje prasowe

  Apel o zmianę klauzuli w ustawie o wspieraniu inwestycji

  Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan apeluje o rozważenie istotnej modyfikacji tzw. klauzuli antyabuzywnej (ma przeciwdziałać nadużyciom) zawartej w projekcie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji lub też jej całkowite wykreślenie. Proponowane przepisy spowodują, że wewnętrzne oceny projektów inwestycyjnych zawierać będą ostrzeżenie co do ryzyka, co może zniechęcić do stosowania przepisów ustawy i tym samym nie przyczyni się do rozwoju innowacyjnych dziedzin gospodarki.