Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2018-06-13 Informacje prasowe

  Mądrze inwestujmy w sztuczną inteligencję

  Wykorzystanie istniejących już funkcjonalności sztucznej inteligencji pozwoli polskim firmom budować nowe usługi na bazie już istniejących rozwiązań w znacznie krótszym czasie i bez konieczności ponoszenia znacznych kosztów. Dzięki upowszechnieniu się usług sztucznej inteligencji w języku polskim możemy uzyskać efekt „kuli śnieżnej" w liczbie nowych rozwiązań - napisała Konfederacja Lewiatan w stanowisku dotyczącym komunikatu Komisji Europejskiej „ Sztuczna inteligencja dla Europy".

 • 2018-06-13 Informacje prasowe

  Eksport pod presją złych wieści z Europy

  W kwietniu br., po raz pierwszy w tym roku, odnotowaliśmy nadwyżkę w obrotach towarowych w wysokości 314 mln euro. Po czterech miesiącach saldo wymiany handlowej jest jednak ujemne i wynosi 760 mln euro - podał NBP. Zbliżone dane opublikował wcześniej GUS.

 • 2018-06-12 Informacje prasowe

  Zbyt duży wzrost płacy minimalnej zaszkodzi małym firmom

  Rząd ma zdecydować o wysokości minimalnej płacy w przyszłym roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje podniesienie jej do 2250 zł, wobec 2100 zł w tym roku. Na taki wzrost nie zgadza się Ministerstwo Finansów.

 • 2018-06-11 Informacje prasowe

  Eksport broni się przed spowolnieniem w Europie

  Eksport w pierwszych czterech miesiącach br. wyniósł 70 mld euro i zwiększył się w porównaniu z tym samym okresem 2017 r. o 5 proc. Import osiągnął 70,7 mld euro i był wyższy o 7,9 proc. - podał GUS.

 • 2018-06-11 Informacje prasowe

  Więcej funduszy na badania i innowacje w nowym budżecie UE

  W następnym budżecie UE na lata 2021-2027 Komisja Europejska zaproponowała 100 mld euro na badania naukowe i innowacje w ramach programu Horyzont Europa. Biorąc pod uwagę nakłady ponoszone przez 27 państw członkowskich UE (już bez Wielkiej Brytanii) na poprzedni program Horyzont 2020 to wzrost aż o 29%. Nasze instytucje publiczne, jak i firmy muszą zacząć w większym stopniu inwestować w innowacje - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-06-08 Informacje prasowe

  Pracodawcy zadowoleni z nowej ustawy o OZE

  Sejm znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE). Za nowymi przepisami zagłosowało 430 posłów, dwóch było przeciw, jeden się wstrzymał. Wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców działających w obszarze energetyki - uważa Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan.

 • 2018-06-07 Informacje prasowe

  Bezrobocie cały czas w odwrocie

  W maju br. stopa bezrobocia wyniosła 6,1 proc., wobec 6,3 proc. w kwietniu - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 • 2018-06-07 Informacje prasowe

  Przedsiębiorcy proponują uproszczenia w VAT

  Wprowadzenie rocznego rozliczenia VAT, wydłużenie terminu prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, zastąpienie deklaracji VAT składaniem JPK_VAT, ujednolicenie zasad korygowania eksportu oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wprowadzenie wspólnego rozliczenia VAT w ramach grup kapitałowych, - m.in. proponuje Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

 • 2018-06-06 Informacje prasowe

  Zwiększenie cyberbezpieczństwa nie może ograniczać firm

  Podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa stanowi kluczowe wyzwanie, zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnych przedsiębiorców. Niestety, zaproponowany model realizacji zadań państwa w tym obszarze może okazać się nie do końca efektywny i zbytnio ingerujący w działalność przedsiębiorstw - napisała Konfederacja Lewiatan w stanowisku dotyczącym projektu ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

 • 2018-06-05 Informacje prasowe

  Ile można dodać substancji wzbogacających do żywności

  Nowe przepisy regulujące rodzaje substancji wzbogacających dodawanych do żywności przewidują, że maksymalna ilość witamin i składników mineralnych zawartych w 100g (100 ml) produktu nie może być większa niż połowa dziennej dawki zapotrzebowania na daną substancję. To dobra propozycja - uważa Konfederacja Lewiatan.