Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2018-09-10 Informacje prasowe

  Szybszy wzrost płacy minimalnej

  Jutro rząd powinien zdecydować o podwyżce płacy minimalnej w 2019 roku. Prawdopodobnie będzie ona wyższa niż wcześniej proponował w czasie konsultacji społecznych i wyniesie ok. 2250 zł. W tym roku obowiązuje 2100 zł.

 • 2018-09-06 Informacje prasowe

  Bezrobocie niższe. Firmy narzekają na brak pracowników

  Bezrobocie w sierpniu br. wyniosło 5,8 proc. i było o 0,1 pkt proc. niższe niż w lipcu - szacuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

 • 2018-09-05 Informacje prasowe

  Producenci chcą zabezpieczeń na wszystkich lekach

  W celu ograniczenia fałszowania leków wydawanych na receptę wprowadzono w UE przepisy obligujące producentów do umieszczenia na opakowaniu zewnętrznym elementu umożliwiającego sprawdzenie, czy nie zostało ono naruszone. Pracodawcy, w tym Konfederacja Lewiatan i Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, zwrócili się do resortu zdrowia z propozycją, aby taką możliwością objąć wszystkie leki.

 • 2018-09-04 Informacje prasowe

  Budżet 2019 nie sprzyja szybkiemu wzrostowi inwestycji

  Zespół Rady Dialogu Społecznego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń specjalnych omawiał dzisiaj projekt budżetu na 2019 rok. W sytuacji, kiedy związkowcy zabiegają o zwiększenie bieżącej konsumpcji, a pracodawcy o rozwiązania prowadzące do zwiększenia inwestycji, przyjęcie wspólnego stanowiska partnerów społecznych w sprawie przyszłorocznego budżetu jest mało prawdopodobne. Budżet w obecnym kształcie nie sprzyja inwestycjom - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-09-03 Informacje prasowe

  Konieczne są zmiany w realizacji unijnych projektów

  Rezygnację z obowiązku szacowania wartości zamówienia w projektach unijnych, zmianę niejasnych przepisów związanych z wyznaczaniem właściwego trybu wyboru wykonawców, wprowadzenie zapisów, które pozwolą beneficjentom stosować zasadę konkurencyjności zawsze, kiedy według nich jest to uzasadnione, bez obawy o korekty finansowe związane z zastosowaniem niewłaściwego trybu wyboru wykonawców - proponują Konfederacja Lewiatan i Biuro Rzecznika Funduszy Europejskich.

 • 2018-09-03 Informacje prasowe

  54 organizacje przeciwne zniesieniu limitu składek na ZUS

  Konfederacja Lewiatan zawiązała koalicję organizacji pracodawców przeciw zniesieniu limitu tzw. 30-krotności przy odprowadzaniu składek ZUS. Pod apelem w tej sprawie, który trafił do premiera i ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, podpisały się już 54 organizacje, w tym obecne w Radzie Dialogu Społecznego, a także branżowe i regionalne.

 • 2018-08-31 Informacje prasowe

  Gospodarka pędzi, ale inwestycje kuleją

  W drugim kwartale br. PKB wzrósł o 5,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał GUS we wstępnym szacunku.

 • 2018-08-29 Informacje prasowe

  Brexit groźny dla polskich firm transportowych

  Spośród 2 mln europejskich pojazdów wjeżdżających co roku do Wielkiej Brytanii ponad 450 tysięcy stanowią polskie ciężarówki. Dlatego już samo zmniejszenie wymiany towarowej i zerwanie dotychczasowych łańcuchów dostaw pomiędzy wyspą a kontynentem odbije się znacząco na liczbie przewozów a tym samym na przychodach polskiej branży transportowej - ostrzegają Konfederacja Lewiatan oraz organizacja Transport i Logistyka Polska.

 • 2018-08-29 Informacje prasowe

  Pośpiech z exit tax może przynieść więcej szkód niż pożytku

  Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie tzw. exit tax, czyli podatku od wyprowadzki z Polski. Chodzi o opodatkowanie niezrealizowanych jeszcze zysków kapitałowych, w związku z przeniesieniem przez podatnika aktywów jego przedsiębiorstwa. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan uważa, że podatek może naruszyć unijne zasady swobody osiedlania się i przepływu kapitału. Wątpliwości wzbudza również ekspresowe tempo prac nad nowym rozwiązaniem.

 • 2018-08-28 Informacje prasowe

  Pracodawcy proponują zmiany w ustawie o OZE

  Usunięcie przepisu, który rodzi wątpliwości, co do możliwości swobodnej sprzedaży energii w ramach umów bilateralnych, wydłużenie okresu na wytworzenie po raz pierwszy energii elektrycznej po wygranej aukcji w nowych źródłach, wprowadzenie dodatkowych cen referencyjnych dla biogazowni mogących udokumentować odpowiedni wskaźnik zużycia ciepła, zapewnienie obowiązywania zawartych umów o przyłączenie instalacji OZE do sieci dla inwestycji z pozwoleniami na budowę, w okresie ważności tych pozwoleń - proponuje m.in. Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan, oceniając projekt ustawy o OZE.