Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2018-11-14 Informacje prasowe

  TK uchronił rząd i parlament przed złym prawem

  Zdaniem Konfederacji Lewiatan:
  • Pracodawcy z ulgą przyjęli orzeczenie Trybunał Konstytucyjnego, że nowelizacja ustawy, dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS, jest niezgodna z Konstytucją.
  • Rząd w pracach nad ustawą naruszył elementarne zasady dotyczące właściwego procesu legislacyjnego.
  • Szkoda, że TK nie odniósł się do braku dialogu społecznego i pomijaniu roli partnerów społecznych w procesie stanowienia prawa.

 • 2018-11-14 Informacje prasowe

  Gospodarka pędzi, jednak łagodne spowolnienie nadchodzi

  Ważne dla firm: Mimo, że w trzecim kwartale br. gospodarka rozwijała się nadspodziewanie szybko, przedsiębiorstwa muszą się spodziewać łagodnego spowolnienia w najbliższych miesiącach.

   


 • 2018-11-14 Informacje prasowe

  Inflacja zwolniła, ale przyspieszy

  Ważne dla firm: Spadek cen paliw na rynkach światowych cieszy, zwłaszcza firmy transportowe

 • 2018-11-13 Informacje prasowe

  Nie najlepszy czas na zwiększanie konkurencyjności MSP w UE

  Ważne dla firm: Niestety, minął już najlepszy czas na zwiększenie konkurencyjności naszych małych i średnich przedsiębiorstw na rynku europejskim.

 • 2018-11-09 Informacje prasowe

  Groźne przepisy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

  Rządowy projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych jest na ostatniej prostej przed skierowaniem do Sejmu. Przeszedł wszystkie uzgodnienia ministerialne i czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów. Regulacja przygotowana przez resort sprawiedliwości zrewolucjonizuje podejście do odpowiedzialności przedsiębiorców (podmiotów zbiorowych). Dotąd zasadą jest, że podmiot zbiorowy podlega karze, jeżeli wcześniej prawomocnym wyrokiem skazano osobę fizyczną działającą w jego imieniu. Teraz całkowicie zrezygnowano z tej przesłanki.

 • 2018-11-08 Informacje prasowe

  Pracodawcy za zniesieniem opłaty targowej

  Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia poselski projekt ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który przewiduje zniesienie opłaty targowej. Stanowi ona nieproporcjonalne obciążenie dla najmniejszych przedsiębiorców i trudno znaleźć dla niej uzasadnienie w realiach współczesnej gospodarki.

 • 2018-11-08 Informacje prasowe

  Nowe zasady kontroli nie mogą zwiększyć uprawnień NFZ

  Ujednolicenie zasad kontroli prowadzonych przez organy władzy publicznej w zakresie wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej to dobre rozwiązanie. Obawy budzą jednak zbyt niejednoznaczne i nieprecyzyjne przepisy, które w konsekwencji mogą prowadzić do zwiększenia uprawnień Narodowego Funduszu Zdrowia wobec podmiotów kontrolowanych - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-11-07 Informacje prasowe

  Na początku 2019 roku bezrobocie może wzrosnąć

  Stopa bezrobocia w październiku br. wyniosła 5,7 proc. i nie zmieniła się w porównaniu z wrześniem - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 • 2018-11-07 Informacje prasowe

  Wolne 12 XI ustanowione z naruszeniem zasad państwa prawa

  Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. To przykład bardzo złej legislacji - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-11-06 Informacje prasowe

  Prowadzenie dokumentacji pracowniczej obciąży firmy

  W kolejnej wersji projektu rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej uwzględniono szereg poprawek, o które zabiegali pracodawcy. Wciąż jednak wątpliwości budzą przepisy przejściowe, wprowadzające wymóg dostosowania do nowych przepisów sposobu prowadzenia i warunków przechowywania dokumentacji - uważa Konfederacja Lewiatan.