Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2017-11-29 Informacje prasowe

  Drobni przedsiębiorcy mogą ucierpieć przez split payment

  System podzielonej płatności (split payment) spowoduje, że bardzo mali przedsiębiorcy będą zmuszeni do pokrywania z „własnych środków" kwoty VAT naliczonego przy zakupach, a nie z podatku VAT uzyskanego od kontrahentów. Dla przedsiębiorcy, który zarabia miesięcznie kilka tysięcy złotych może być to kłopot - ostrzega Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i proponuje zmiany.

 • 2017-11-28 Informacje prasowe

  Zniesienie limitu składek na ZUS dopiero od 1 stycznia 2019

  Przed dzisiejszym posiedzeniem rządu, Konfederacja Lewiatan w listach do wicepremiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbiety Rafalskiej, ostrzega, że szybkie wejście w życie uchwalonej przez Sejm ustawy o zniesieniu limitu składek na ZUS, może spowodować duże perturbacje w funkcjonowaniu firm, których negatywne konsekwencje mogą dotknąć część pracodawców i pracowników. I apeluje o opóźnienie wejścia w życie tej regulacji do 1 stycznia 2019 r.

 • 2017-11-27 Informacje prasowe

  Biznes krytykuje wysokie stawki za wodę

  W okresie przejściowym, do 31 grudnia 2019 r., stałe opłaty za wodę mają być znacząco wyższe od tych przewidzianych docelowo, wynika z projektu rozporządzenia rządu w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Przedsiębiorcy krytykują proponowane stawki. Zdaniem Konfederacji Lewiatan będą one stanowiły znaczące i nieproporcjonalne obciążenie dla wszystkich podmiotów korzystających z wód.

 • 2017-11-24 Informacje prasowe

  Za zniesienie limitu składek zapłacą pracownicy i firmy

  Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zdaniem Konfederacji Lewiatan to złe przepisy dla pracowników i pracodawców. Firmy w 2018 r. poniosą znaczne, dodatkowe koszty.

 • 2017-11-23 Informacje prasowe

  Rozporządzenie ministra sprzeczne z prawem energetycznym

  Koncepcja ograniczenia niskiej emisji (smogu) poprzez zachęcanie do korzystania z ogrzewania elektrycznego lub samochodów elektrycznych jest jak najbardziej słuszna. Natomiast sposób rozliczeń, w tzw. taryfie grzewczej, jest obarczony wadami prawnymi i budzi wątpliwości - napisał Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan, oceniając rozporządzenie ministra energii w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

 • 2017-11-23 Informacje prasowe

  Apel do Szydło i Kaczyńskiego w sprawie limitu składek ZUS

  Konfederacja Lewiatan w listach do premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego apeluje o wstrzymanie prac nad projektem ustawy dotyczącym zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wywołał on wyjątkowe wzburzenie wśród pracodawców, ale także związków zawodowych.

 • 2017-11-22 Informacje prasowe

  Inwestycje firm spadają siódmy kwartał z rzędu

  W okresie styczeń-wrzesień 2017 r. przychody przedsiębiorstw średnich i dużych wzrosły o 9,4 proc., a wynik finansowy netto wyniósł 95,9 mld zł. Inwestycje natomiast spadły o 1 proc. r/r (ceny stałe) - podał GUS.

 • 2017-11-22 Informacje prasowe

  Lewiatan chce posiedzenia RDS w sprawie limitu składek ZUS

  Konfederacja Lewiatan wystąpiła do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, z wnioskiem o pilne zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia RDS w sprawie projektu ustawy dotyczącego zniesienia limitu składek na ZUS.

 • 2017-11-22 Informacje prasowe

  Konsumpcja dalej będzie ciągnęła gospodarkę

  Bieżący Wskaźnik Ufności Konsumenckiej był najwyższy w historii badań koniunktury konsumenckiej i wyniósł 5,4. Także Wskaźnik Wyprzedzający był najwyższy w historii (3,4) - podał GUS

 • 2017-11-21 Informacje prasowe

  Pomysły rządu na zarządzanie mieniem państwowym

  Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw.