Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2019-01-16 Informacje prasowe

  Przepisy ułatwiające wdrożenie sieci 5G trzeba ulepszyć

  • Zmiany zaproponowane w rządowym projekcie prawa telekomunikacyjnego są zgodne z postulatami branży, zgłaszanymi już od dłuższego czasu.
  • Przydzielanie częstotliwości, wycenianych przez rynek telekomunikacyjny na wiele milionów złotych (a w ostatniej aukcji - nawet miliardów), wymaga odpowiednich zabezpieczeń, które znalazły się w nowych przepisach.
  • Zmiany legislacyjne powinny sprzyjać szybkiemu i sprawnemu udostępnieniu częstotliwości na potrzeby sieci 5G - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2019-01-15 Informacje prasowe

  Pracodawcy dają podwyżki i awansują pracowników

  Ważne dla firm: Rekrutacja pracowników jest nie tylko kosztowna i długa, ale też obarczona dużą niepewnością, czy uda się pozyskać pracownika o poszukiwanych kwalifikacjach.

 • 2019-01-15 Informacje prasowe

  Ceny rosną powoli, ale w styczniu mogą przyspieszyć

  Ważne dla firm: Wzrost wynagrodzeń w niektórych branżach usługowych został zaabsorbowany przez przedsiębiorców, a nie przeniesiony na ceny usług dla klientów.

 • 2019-01-14 Informacje prasowe

  Niespodziewana nadwyżka w handlu zagranicznym

  Ważne dla firm: W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z dużą zmiennością deficytu handlowego.

 • 2019-01-11 Informacje prasowe

  Zgromadzenie wspólników w formie wideokonferencji

  • Wspólnik, w zgromadzeniu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie mógł wziąć udział przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, np. przez wideokonferencję - przewiduje projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych.
  • Konfederacja Lewiatan uważa, że to potrzebne rozwiązanie, które usprawni funkcjonowanie spółki z o.o.

 • 2019-01-11 Informacje prasowe

  Firmy transportowe zaniepokojone propozycjami europosłów


  ● Komisja Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego odrzuciła dwa przepisy o traktowaniu kierowców jako pracowników delegowanych i o zaostrzonych zasadach odpoczynku, ale przyjęła nowe zasady dostępu do zawodu przewoźnika drogowego i do rynku przewozów rzeczy.
  ● Zdaniem związku pracodawców „Transport Logistyka Polska", członka Konfederacji Lewiatan, nowe propozycje dotyczące właśnie dostępu do zawodu i rynku, będą miały znacznie dalej idące konsekwencje dla branży transportowej niż odrzucone przepisy o delegowaniu i o odpoczynku.

 • 2019-01-10 Informacje prasowe

  Pracodawcy chcą ujawnienia podmiotów wywożących leki

  Jak wynika z najnowszego raportu NIK, działania Ministra Zdrowia oraz Inspekcji Farmaceutycznej, zmierzające do likwidacji nielegalnego wywozu leków z Polski, były nieskuteczne. Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazują, że od lat starały się bezskutecznie wpłynąć na decydentów w celu podjęcia bardziej zdecydowanych kroków w celu likwidacji mafii lekowej w Polsce.

 • 2019-01-10 Informacje prasowe

  Firmy mają coraz lepszy dostęp do finansowania

  Największymi problemami polskich przedsiębiorców z sektora MŚP jest w dalszym ciągu pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników oraz zdobywanie nowych klientów. Coraz mniejszy problem stanowi dla nich dostęp do finansowania. Polscy przedsiębiorący oceniają swoje szanse na zdobycie środków finansowych podobnie jak firmy działające we Francji, Belgii czy w Danii. Produktem, który wspiera finansowanie małych i średnich firm jest szczególnie leasing - podkreśla Związek Polskiego Leasingu, członek Konfederacji Lewiatan.

 • 2019-01-09 Informacje prasowe

  Przedsiębiorcy obawiają się przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

  • Rząd przyjął przygotowany przez resort sprawiedliwości, projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Teraz trafi on do Sejmu. Ustawa dotyczyć będzie praktycznie wszystkich spółek działających w Polsce.
  • Dotychczas, aby ukarać przedsiębiorstwo, musiał zapaść wyrok skazujący sprawcę przestępstwa, z którego podmiot zbiorowy osiągnął korzyść. Po zmianie przepisów firma będzie mogła być ukarana bez takiego prawomocnego wyroku a postępowanie przeciwko niej będzie toczyło się niezależnie od innych postępowań.
  • Przedsiębiorca będzie odpowiadał, jeżeli przestępstwo zostanie popełnione w konsekwencji braku należytej staranności: w wyborze osoby działającej w jej imieniu lub kontrahenta, nadzorze nad tymi osobami lub nieprawidłowej organizacji umożliwiającej popełnienie przestępstwa.

 • 2019-01-08 Informacje prasowe

  Ryzyko gwałtownego wzrostu bezrobocia jest małe

  Ważne dla firm: W najbliższych miesiącach okaże się, czy rynek pracy wchodzi w fazę zmniejszenia zapotrzebowania na pracowników, co może pociągnąć za sobą ograniczenie presji na podnoszenie płac i wzrost bezrobocia