Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2018-06-18 Informacje prasowe

  Zatrudnienie rośnie wolniej, płace szybciej

  Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób w maju 2018 roku wyniosło 4696,59 zł brutto i wzrosło w ciągu roku o 7%. Dynamika wzrostu wynagrodzeń jest większa niż rok wcześniej - w maju 2017 w porównaniu do 2016 roku wyniosła 5,4% - podał GUS.

 • 2018-06-15 Informacje prasowe

  Podatki powinny być przejrzyste, proste i przyjazne

  Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała uproszczenie podatków, zmniejszenie biurokracji, większe ulgi i zmianę zasad rozliczania firmowych samochodów.

 • 2018-06-15 Informacje prasowe

  Czy leasing przestanie się opłacać?

  Niedawna zapowiedź minister finansów - Teresy Czerwińskiej, odnosząca się do nowego limitu dla kosztów amortyzacji samochodów osobowych oraz zrównania progu kosztów amortyzacji samochodów osobowych z kosztami leasingu, spowodowała szereg komentarzy odnoszących się do korzyści podatkowych związanych z usługami leasingowymi i przyszłości tych usług po ewentualnych zmianach przepisów podatkowych.

 • 2018-06-15 Informacje prasowe

  Projekt ustawy o PPK lepszy, ale wymaga jeszcze pracy

  Nowy projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych wprowadza część postulowanych wcześniej zmian mających ułatwić obsługiwanie PPK przez przedsiębiorców. Rozszerza krąg podmiotów, w ramach których można będzie gromadzić środki, uznaje pieniądze gromadzone w PPK za prywatną własność. Szereg przepisów wymaga jednak dalszych prac, gdyż wciąż mogą utrudniać funkcjonowanie PPK, a tym samym ich przyjęcie przez pracodawców i pracowników - napisała Konfederacja Lewiatan w swoim stanowisku.

 • 2018-06-14 Informacje prasowe

  Inflacja przyspiesza, ale niegroźnie

  Inflacja w maju br., w ujęciu rocznym, wyniosła 1,7 proc., wobec 1,6 proc. w kwietniu. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,2 proc. - podał GUS.

 • 2018-06-13 Informacje prasowe

  Mądrze inwestujmy w sztuczną inteligencję

  Wykorzystanie istniejących już funkcjonalności sztucznej inteligencji pozwoli polskim firmom budować nowe usługi na bazie już istniejących rozwiązań w znacznie krótszym czasie i bez konieczności ponoszenia znacznych kosztów. Dzięki upowszechnieniu się usług sztucznej inteligencji w języku polskim możemy uzyskać efekt „kuli śnieżnej" w liczbie nowych rozwiązań - napisała Konfederacja Lewiatan w stanowisku dotyczącym komunikatu Komisji Europejskiej „ Sztuczna inteligencja dla Europy".

 • 2018-06-13 Informacje prasowe

  Eksport pod presją złych wieści z Europy

  W kwietniu br., po raz pierwszy w tym roku, odnotowaliśmy nadwyżkę w obrotach towarowych w wysokości 314 mln euro. Po czterech miesiącach saldo wymiany handlowej jest jednak ujemne i wynosi 760 mln euro - podał NBP. Zbliżone dane opublikował wcześniej GUS.

 • 2018-06-12 Informacje prasowe

  Zbyt duży wzrost płacy minimalnej zaszkodzi małym firmom

  Rząd ma zdecydować o wysokości minimalnej płacy w przyszłym roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje podniesienie jej do 2250 zł, wobec 2100 zł w tym roku. Na taki wzrost nie zgadza się Ministerstwo Finansów.

 • 2018-06-11 Informacje prasowe

  Eksport broni się przed spowolnieniem w Europie

  Eksport w pierwszych czterech miesiącach br. wyniósł 70 mld euro i zwiększył się w porównaniu z tym samym okresem 2017 r. o 5 proc. Import osiągnął 70,7 mld euro i był wyższy o 7,9 proc. - podał GUS.

 • 2018-06-11 Informacje prasowe

  Więcej funduszy na badania i innowacje w nowym budżecie UE

  W następnym budżecie UE na lata 2021-2027 Komisja Europejska zaproponowała 100 mld euro na badania naukowe i innowacje w ramach programu Horyzont Europa. Biorąc pod uwagę nakłady ponoszone przez 27 państw członkowskich UE (już bez Wielkiej Brytanii) na poprzedni program Horyzont 2020 to wzrost aż o 29%. Nasze instytucje publiczne, jak i firmy muszą zacząć w większym stopniu inwestować w innowacje - uważa Konfederacja Lewiatan.