Rząd będzie konsultował z biznesem decyzje dotyczące walki z pandemią

• W dzisiejszym plenarnym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.
• Konfederacja Lewiatan z zadowoleniem przyjęła deklarację szefa rządu, że najważniejsze decyzje dotyczące walki z pandemią będą konsultowane z partnerami społecznymi.

Premier zapowiedział, że w najbliższych tygodniach przedstawi nowe warunki sanitarne, których spełnienie umożliwi odmrażanie działalności przedsiębiorstw.

- Aby firmy poradziły sobie z kolejnym uderzeniem pandemii potrzebna jest strategia działania i podejmowanie przemyślanych oraz właściwie komunikowanych decyzji. Ale też plan wychodzenia z kryzysu w perspektywie półrocznej i kilkuletniej. Firmy pokonają kryzys tylko wtedy, gdy mimo zagrożeń, ale przy pełnym zachowaniu bezpieczeństwa sanitarnego, będą mogły prowadzić działalność gospodarczą. Ważne jest również zmniejszenie kosztów działalności i pomoc dla przedsiębiorstw, które zmuszone są ograniczyć aktywność. Tylko wtedy ochronimy firmy i miejsca pracy - mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.


W czasie posiedzenia plenarnego RDS, pracodawcy zwracali uwagę na znaczenie dialogu oraz poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla gospodarki i rynku pracy. Wskazywali także na perspektywę dostępu do środków pomocowych UE, które mogą stanowić realne wsparcie dla firm dotkniętych skutkami pandemii.

- Oczekujemy rozmów na temat perspektyw i warunków wychodzenia z kryzysu. Dziś biznes obawia się o koszty pandemii, ale powinniśmy pamiętać o trudnościach z finansowaniem deficytu, możliwościach rozwojowych firm oraz warunkach prowadzenia działalności gospodarczej - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, członek RDS.

Konfederacja Lewiatan