Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2020

 • 2020-02-28 Aktualności
  Aktualności

  Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Informacja Ministerstwa Zdrowia

  Ministerstwo Zdrowia prowadzi kampanię edukacyjną dedykowaną koronawirusowi. Na stronie internetowej resortu dostępne są wszystkie niezbędne informacje dotyczące koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19.

 • 2020-02-28 Aktualności
  Aktualności

  Koronawirus może spowolnić wzrost gospodarczy w Polsce

  Ważne dla firm: Gospodarka zwalnia, ale łagodnie. Wbrew obawom odnotowujemy dodatnią dynamikę PKB kwartał do kwartału.

 • 2020-02-27 Aktualności
  Aktualności

  Kompetencje ministrów ważne dla przedsiębiorców. Więcej władzy dla resortu rozwoju

  • 29 lutego br. wchodzi w życie ustawa o działach administracji rządowej, która dostosowuje strukturę administracji do nowych zadań.
  • Najważniejszą zmianą jest wyodrębnienie dwóch nowych działów: klimatu i aktywów państwowych oraz wzmocnienie pozycji ministra rozwoju w zakresie koordynowania polityki gospodarczej.
  • Konfederacja Lewiatan zebrała kompetencje gospodarcze poszczególnych ministrów istotne z punktu widzenia przedsiębiorców.

 • 2020-02-26 Aktualności
  Aktualności

  Umowy leasingu powinny być zawierane za pośrednictwem poczty elektronicznej

  • Umowy leasingu powinny być zawierane nie tylko w wersji pisemnej, ale również w formie dokumentowej, bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy o podpisie elektronicznym - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Obecna regulacja jest z perspektywy rozwoju rynku leasingu niepraktyczna i uciążliwa, bowiem forma pisemna umowy na rynku finansowym coraz częściej jest zastępowana rozmaitymi wersjami elektronicznej wymiany danych.

 • 2020-02-26 Aktualności
  Aktualności

  Senioralne Biuro Karier już działa!

  W Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie" uruchomiono Senioralne Biuro Karier. Jest ono odpowiedzią na potrzeby firm poszukujących pracowników, jak i samych osób starszych, które chcą powrócić do aktywności zawodowej, wykorzystując swoje doświadczenie i potencjał.

 • 2020-02-25 Aktualności
  Aktualności

  Bezrobocie wzrosło. W tym roku nie będzie już tak łatwo znaleźć pracę

  Ważne dla firm. W ubiegłym roku, wobec braków pracowników, pracodawcy, byli skłonni zatrudniać osoby bez koniecznych kwalifikacji i doszkalać ich na własny koszt. W tym roku to zjawisko może zostać ograniczone.

 • 2020-02-24 Aktualności
  Aktualności

  Pomoc dla uchodźców w Grecji

  Fundacja The Hope Project Polska organizuje zbiórkę darów dla uchodźców w obozie Moria, na Lesvos w Grecji, największego na terenie Unii Europejskiej.

 • 2020-02-24 Aktualności
  Aktualności

  Opłata od przeniesienia środków z OFE do IKE powinna być pobrana później

  • Jutro senackie komisje rodziny, polityki społecznej oraz budżetu i finansów publicznych zajmą się ustawą dotyczącą przeniesienia środków z OFE na indywidualne konta emerytalne.
  • Konfederacja Lewiatan apeluje, aby opłata od przeniesienia środków była pobrana w przyszłości przy wypłacie pieniędzy, a nie w momencie transferu z OFE do IKE.
  • Cała operacja powinna być przeprowadzona bardzo dobrze od strony technicznej, aby nie doprowadzić do zmniejszenia wartości aktywów.

 • 2020-02-24 Aktualności
  Aktualności

  Gospodarka hamuje, ale nie tak ostro jak się spodziewano

  Ważne dla firm: W przypadku przetwórstwa przemysłowego ocena obecnej koniunktury jest wyraźnie lepsza niż oczekiwania na przyszłość.

 • 2020-02-20 Aktualności
  Aktualności

  Konfederacja Lewiatan w Parlamencie Europejskim apeluje o zapewnienie firmom wykwalifikowanych pracowników i wzmocnienie dialogu społecznego

  W Parlamencie Europejskim dyskutowaliśmy o tym jak stworzyć w Unii Europejskiej najlepsze warunki do pracy i prowadzenia biznesu. Na pierwszym miejscu wymieniano zapewnienie firmom i pracownikom dostępu do odpowiednich kompetencji i umiejętności poprzez stworzenie systemu, który będzie w stanie na bieżąco i elastycznie odpowiadać na zmienne potrzeby gospodarki. Manuela Geleng, Dyrektorka ds. Kompetencji w Dyrekcji Genereralnej ds. Zatrudnienia Komisji Europejskiej, zapowiedziała na 19 marca publikacje tzw, „Skills Action Plan", na który złożą się: indywidualne konta szkoleniowe; kompleksowa informacja o kompetencjach potrzebnych na rynku teraz i w przyszłości; rozpoznawanie i walidacja efektów uczenia; modernizacja szkolnictwa zawodowego i szkoleń, w kierunku bardziej zielonego, cyfrowego i zrównoważonego płciowo uczenia.