Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2019

 • 2019-03-19 Aktualności
  Aktualności

  Rozporządzenie Platforms-to- Business – finał prac

  W oczekiwaniu na finalną, oficjalną wersję rozporządzenia Platforms-to Business, Konfederacja Lewiatan dokonała wstępnej analizy uzgodnionego rozporządzenia. Wynik prac nad regulacją można uznać za jeden z większych sukcesów Konfederacji, który nie byłby możliwy bez współpracy z organami krajowymi i unijnymi, w tym m.in. z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii (Departament Gospodarki Elektronicznej), posłem Michałem Bonim oraz dyrektorem Wernerem Stenggiem (Komisja Europejska).

 • 2019-03-19 Aktualności
  Aktualności

  Unijna strategia przemysłowa i konkurencyjność europejskich firm

  W lutym odbyły się już trzecie z kolei Dni Przemysłu (Industry Days) w Brukseli, czyli organizowane przez Komisję Europejską dyskusje pomiędzy biznesem, przedstawicielami instytucji UE i społeczeństwem obywatelskim na temat unijnej polityki przemysłowej i możliwości zwiększenia konkurencyjności sektora wytwórczego w Europie. Ta gałąź gospodarki odpowiada za dwie trzecie eksportu UE i 32 mln miejsc pracy. W tym roku, rozmawiano m. in. o zrównoważonym rozwoju, digitalizacji, inwestycjach i globalizacji. Dni Przemysłu są jednym z elementów ogłoszonej przez Przewodniczącego Junckera w 2017r. strategii (EU Industrial Policy Strategy), która ma wesprzeć europejski przemysł, aby skutecznie korzystał z możliwości funkcjonowania na jednolitym rynku wewnętrznym i był ważnym, globalnym graczem.

 • 2019-03-19 Aktualności
  Aktualności

  Henryka Bochniarz w audycji TOKFM EKG u Macieja Głogowskiego

  Henryka Bochniarz była dziś gościem porannej audycji Ekonomia-Kapitał-Gospodarka w radiu TOKFM. Tematem były wybory do Parlamentu Europejskiego i decyzja prezydent Lewiatana o rezygnacji ze startu, a także bieżące wydarzenia społeczno-gospodarcze.

 • 2019-03-18 Aktualności
  Aktualności

  Bruksela uszczelnia system obiegu tworzyw sztucznych

  Regulacje dotyczące tzw. Gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) tworzą ciągle rozbudowywany, wielowątkowy pakiet dokumentów. W ostatnich trzech latach uzupełniono go o m.in. nowelizację Dyrektywy Wodnej, Pakiet Czterech Dyrektyw Odpadowych, Europejską Strategię na rzecz tworzyw sztucznych (w tym Dyrektywę o plastikach jednorazowego użytku), powiązanie przepisów w zakresie chemikaliów, produktów i odpadów, a także Ramy Monitorowania postępu we wdrażaniu GOZ. W PE finalizowane są prace nad Raportem o zasadach finansowania zrównoważonej gospodarki.

 • 2019-03-18 Aktualności
  Aktualności

  Nadal nie wiadomo ile będzie kosztował prąd

  • Uchwalenie ustawy o cenach prądu bez konsultacji społecznych jest sprzeczne z zasadami demokracji i stanowienia dobrego prawa.
  • Nadal nie wiadomo, po jakich cenach odbywa się w 2019 roku sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych.
  • Sposoby ustalania cen sprzedaży do części odbiorców, jak również wyliczenia rekompensat dla sprzedawców, mają zostać określone w rozporządzeniu, którego projekt pojawił się 14 marca br. Ministerstwo Energii dało tylko 4 dni na zgłoszenie uwag - ubolewa Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan.

 • 2019-03-15 Aktualności
  Aktualności

  iTaxi i mytaxi mają wspólną wizję rozwoju branży taxi

  Z badania przeprowadzonego przez iTaxi oraz mytaxi wynika, że aż 43% taksówkarzy nie ma zamiaru blokować ulic, uważając, że takie działanie nie wpłynie na ustawodawcę, a co więcej - może zniechęcić pasażerów do korzystania z ich usług. Obie firmy, na konferencji w siedzibie Konfederacji Lewiatan, przedstawiły wspólne stanowisko dotyczące zmian w regulacjach, które są niezbędne na coraz bardziej konkurencyjnym rynku przewozów.

 • 2019-03-15 Aktualności
  Aktualności

  Wywiad Henryki Bochniarz dla Gazety Olsztyńskiej

  W piątek, 15 marca ukazał się w Gazecie Olsztyńskiej wywiad, w którym Henryka Bochniarz informuje o swojej decyzji o niekandydowaniu w wyborach do PE z okręgu Warmia, Mazury i Podlasie. Prezydent Lewiatana zaznaczyła, że będzie wspierać kompetentnych kandydatów i działać na rzecz wysokiej frekwencji w majowych eurowyborach.

 • 2019-03-15 Aktualności
  Aktualności

  H. Bochniarz u przedsiębiorców ze Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego

  Prezydent Konfederacji Lewiatan była w czwartek, 14 marca specjalnym gościem  konferencji dotyczącej innowacji w obszarze edukacji osób dorosłych, organizowanej przez Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego.

 • 2019-03-15 Aktualności
  Aktualności

  Po niemal pół roku inflacja zaczęła rosnąć

  Ważne dla firm: Ceny energii elektrycznej spadły na przestrzeni roku o 7,0% (i wzrosły o 0,3% m/m). W przeciwieństwie do cen prądu, w skali roku, wzrosły ceny gazu, opału czy energii cieplnej.

 • 2019-03-15 Aktualności
  Aktualności

  Towards a European Defence Skills Strategy – konferencja zorganizowana przez Komisję Europejską w Brukseli

  Dzięki wsparciu z programu COSME, w 2018 r. powstało partnerstwo w dziedzinie umiejętności w sektorze obronnym (European Defence Skills Partnership, EDSP). W jego ramach interesariusze, przede wszystkim firmy europejskie, mają wesprzeć KE w przygotowaniu unijnej strategii dotyczącej kompetencji w tym obszarze.