Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2019

 • 2019-09-26 Aktualności
  Aktualności

  EFNI 2019: Europa ma być zjednoczona, silna i solidarna

  Czy Europa jest obecnie silniejsza i bardziej solidarna, czy bardziej podzielona niż cztery lata temu?. Jakie wyzwania staną przed nową Komisją Europejską?. Co ze strefą euro, czy stanie się właściwą unią? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć byli premierzy i prezydenci uczestniczący w sesji plenarnej „Europa po wyborach. Wiele prędkości i różne kierunki?

 • 2019-09-26 Aktualności
  Aktualności

  EFNI 2019: Cyberbezpieczeństwo kluczowych gałęzi gospodarki w dobie transformacji cyfrowej

  Bezpieczeństwo w sieci jest dziś odmieniane przez wszystkie przypadki. Nie ulega wątpliwości, że firmy korzystające ze zdobyczy technologii są nieustannie poddawane atakom. Jak się przed nimi uchronić? Czy polski przemysł jest bezpieczny? Jakiego rodzaju zagrożenia mogą pojawić się w najbliższych latach?

 • 2019-09-25 Aktualności
  Aktualności

  Gala otwarcia EFNI: #Cobędziejutro? Jaka demokracja, jaki rynek, jaka Europa?

  - Cieszę się, że już po raz dziewiąty spotykamy się w Sopocie, aby dyskutować o najważniejszych wyzwaniach, które stoją przed Europą - powiedziała Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, w czasie gali otwierającej IX Europejskie Forum Nowych Idei.

 • 2019-09-24 Aktualności
  Aktualności

  Firmy zyskają czas, aby przygotować się do Brexitu

  4 września Izba Gmin podjęła ważną decyzję w kontekście brexitu. Odrzucenie przez parlament brytyjski możliwości bezumownego wyjścia z UE 31 października daje europejskim przedsiębiorcom szansę, by nadrobili zaległości związane z formalnościami spowodowanymi brexitem. Odnotowujemy również fakt, że polskie ministerstwa i urzędy coraz rzetelniej informują biznes o skutkach rozwodu Wielkiej Brytanii z UE.

 • 2019-09-23 Aktualności
  Aktualności

  Nowa Komisja Europejska – zasady, struktura, priorytety

  Nowa Komisja Europejska, pod przywództwem Ursuli von der Leyen, ukonstytuuje się najprawdopodobniej 1 listopada. Przewodnicząca oraz 26 komisarzy rozpocznie wówczas pięcioletnią kadencję. Zanim to się stanie, odbędą się wysłuchania kandydatów na komisarzy w Parlamencie Europejskim, podczas których będą musieli odpowiedzieć na pytania odpowiednich komisji PE, dotyczące ich przygotowania do realizacji powierzonego im portfolio.

 • 2019-09-23 Aktualności
  Aktualności

  Szkodliwa licytacja na płacę minimalną w Polsce i w Europie

  Okres przedwyborczy sprzyja obietnicom - te zaś pierwszy raz od dawna odnoszą się do sytuacji pracujących. Dyskusję błyskawicznie zmonopolizowała płaca minimalna, a partie ochoczo weszły do licytacji. Poniżej zadajemy kilka pytań, które powinny towarzyszyć refleksji nad rolą płacy minimalnej w polityce społeczno-gospodarczej. Na niektóre z nich odpowiedź jest prosta, inne pozostawimy bez jednoznacznej konkluzji, a w jeszcze innych odpowiedź zależy od światopoglądu. W każdym przypadku należy sprawę potraktować zdecydowanie poważniej niż robią to politycy przed wyborami.

 • 2019-09-23 Aktualności
  Aktualności

  Czy Horyzont Europa pomoże zbudować innowacyjną gospodarkę?

  W następnym budżecie UE na lata 2021-2027 Komisja Europejska zaproponowała 100 mld euro na badania naukowe i innowacje w ramach programu Horyzont Europa, a Parlament Europejski sugeruje, aby było to nawet 120 mld euro. Ma on zastąpić dotychczasowy program Horyzont 2020. Jednak to jaka ilość środków zostanie przeznaczona ostatecznie na Horyzont Europa zależy teraz od przebiegu negocjacji nad nowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi (WRF) na lata 2021-2027 pomiędzy państwami członkowskimi.

 • 2019-09-23 Aktualności
  Aktualności

  Kontrola produktów podwójnego zastosowania – trwają prace nad rozporządzeniem

  W związku ze zbliżającymi się trilogami podczas których zostanie dokonany przegląd systemu unijnej kontroli wywozu produktów podwójnego zastosowania, BusinessEurope planuje przygotowanie stanowiska reprezentującego opinie i poglądy europejskich przedsiębiorców, którzy w swej codziennej działalności mają bezpośrednią styczność z produktami objętymi planowaną regulacją.

 • 2019-09-23 Aktualności
  Aktualności

  Usługi cyfrowe pod lupą Komisji Europejskiej

  W ciągu 100 dni od ukonstytuowania się nowej Komisji Europejskiej, jak wynika z wypowiedzi jej nowej szefowej, Ursuli von der Leyen, światło dzienne ma ujrzeć projekt nowej regulacji dotyczącej usług cyfrowych.

 • 2019-09-23 Aktualności
  Aktualności

  Biznes apeluje, aby ograniczyć tanie przesyłki pocztowe z Chin

  • Opłaty za przesyłki pocztowe z Chin do krajów UE, w tym Polski są niskie, co negatywnie odczuwają przedsiębiorstwa działające na naszym rynku.
  • Mamy do czynienia z dotowaniem paczek e-commerce, np. z Chin, co zakłóca konkurencję i uderza w europejskich sprzedawców oraz platformy internetowe, które umożliwiają i usprawniają handel elektroniczny.
  • W liście skierowanym do szefów rządów państw UE, platformy internetowe, przedsiębiorstwa z branży e-commerce z całej Europy, w tym z Polski, apelują o reformę systemu dostarczania paczek.