Zmiany w CIT będą sprzyjać inwestycjom

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy PO zaproponowała kilka rozwiązań, które mają pomóc przedsiębiorcom, m.in. niższą stawkę CIT dla firm, które szybko się rozwijają, czy zmniejszenie CIT dla firm, które zyski przeznaczają na inwestycje.

Komentarz Jeremiego Mordasewicza, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan

Niższa stawka CIT dla firm, które rosną szybciej niż cała gospodarka, będzie sprzyjała wzrostowi produktywności, ponieważ zasoby kapitału i pracy będą się przemieszczały do najbardziej efektywnych przedsiębiorstw. Dodatkowo będzie zachęcała do ujawniania dochodów. Jest to rozwiązanie niekonwencjonalne, ale znacznie korzystniejsze niż obniżona obecnie stawka CIT dla najmniejszych przedsiębiorstw. Premiować należy efektywność, a nie wielkość firmy.

Zniesienie opodatkowania tej części zysku spółki, która pozostaje w firmie i opodatkowanie jedynie tej części zysku, która jest przekazywana inwestorom ułatwi akumulację kapitału i finansowanie rozwoju polskich przedsiębiorstw. To rozwiązanie sprawdziło się w Estonii.
Ograniczenie podatku od nieruchomości do samych budowli i zwolnienie z tego podatku urządzeń, obniży koszty i ułatwi realizacje inwestycji.

Polską gospodarkę cechuje bardzo niski poziom inwestycji. Propozycje zgłoszone przez PO będą sprzyjać zarówno zwiększeniu inwestycji, jak i ich efektywności, a tym samym modernizacji i wzrostowi gospodarczemu.

Konfederacja Lewiatan