Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2019

 • 2019-07-19 Aktualności
  Aktualności

  Zasady dotyczące własności intelektualnej na kolejny cykl polityczny

  Własność intelektualna jest kluczowym elementem gwarantującym postęp, wzrost gospodarczy, konkurencyjność, a także miejsca pracy w Europie. Postęp jest niezwykle ważnym czynnikiem zapewniającym możliwość utrzymania przez Unię Europejską wiodącej pozycji w zakresie rozwoju trwałych rozwiązań, które posłużą za środek do uporania się z obustronnymi wyzwaniami, takimi jak np. bezpieczeństwo konsumenta, urbanizacja, cyfryzacja, zmiana klimatu, czy też zwiększająca się starzejąca populacja.

 • 2019-07-19 Aktualności
  Aktualności

  Rozwój AI sposobem na zmierzenie się z wyzwaniami współczesnego świata

  Sztuczna inteligencja może bezsprzecznie wesprzeć Europę w próbie sprostania społecznym wyzwaniom. Możliwe jest to jednak tylko w przypadku, gdy powstaną odpowiednie ramy prawne regulujące kwestie związane ze sztuczną inteligencją.

 • 2019-07-19 Aktualności
  Aktualności

  Polityka przemysłowa UE jako jeden z priorytetów dla nowego Parlamentu i Komisji

  W Unii Europejskiej rośnie świadomość, że do zbudowania silnej pozycji w globalnym łańcuchu dostaw potrzebny jest rozwój nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie, stabilnego pod względem finansowania i konkurencyjnego przemysłu. Z tego powodu Komisja Europejska 13 września 2017 r. ogłosiła tzw. „Nową Politykę Przemysłową UE". Jest to pierwsza próba skonstruowania holistycznego podejścia na poziomie UE, które ma pomóc w sprostaniu wyzwaniom stojących przed przemysłem europejskim w związku z jego przejściem na nową cyfrową technologię przemysłową, znaną jako Przemysł 4.0.

 • 2019-07-19 Aktualności
  Aktualności

  Wytyczne dla nowej Komisji Europejskiej 2019-2024

  Znamy już nie tylko nazwisko nowego szefa Komisji Europejskiej (KE), pierwszej w historii kobiety na tym stanowisku, ale także priorytety nowej Komisji. Ursula von der Leyen uzyskała od europosłów słaby mandat, poparło ją jedynie 383 z 751 europosłów. Aby przekonać do siebie lewicę i zielonych (ci drudzy ostatecznie i tak jej nie poparli), przedstawiła bardzo pro-socjalny program, którego fundamentem będzie ambitna polityka klimatyczna oraz inicjatywy społeczne, takie jak plan działania na rzecz wdrożenia europejskiego filaru praw socjalnych, wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej, czy potrójnie większy budżet na program Erasmus+.

 • 2019-07-19 Aktualności
  Aktualności

  Premier posłuchał biznesu w sprawie split payment

  • Podzielona płatność w podatku VAT wejdzie w życie nie 1 września, lecz 1 listopada br.
  • Premier Mateusz Morawiecki posłuchał apelu przedsiębiorców o wydłużenie vacatio legis.
  • Zdaniem Konfederacji Lewiatan to dobra informacja, bo do 1 września firmy nie zdążyłyby przygotować się do nowych obowiązków, nieuwzględnionych w strategiach i budżetach rocznych.

 • 2019-07-19 Aktualności
  Aktualności

  Przedsiębiorcy cieszą się z 5% stawki VAT na napoje owocowe

  • Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przywróciła 5% stawkę dla napojów owocowych z 20% zawartością soku owocowego.
  • To bardzo dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, sadowników i rolników - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

 • 2019-07-18 Aktualności
  Aktualności

  Gospodarka dobrobytu jednym z celów prezydencji Finlandii w UE

  Gościem 545. sesji plenarnej EKES była Aino-Kaisa Pekonen, fińska minister spraw społecznych i zdrowia. „To trudny czas - jest wiele oczekiwań dotyczących nie tylko bezpieczeństwa, stabilności, ale konkretnych spraw: spowolnienia gospodarczego, trudności na rynku pracy, rosnących nierówności, ale także zmiany paradygmatu rozwoju" - powiedziała.

 • 2019-07-18 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy oceniają założenia do projektu budżetu na 2020 r.

  • W założeniach do projektu budżetu państwa na 2020 rok wiele miejsca poświęcono przeszłości i sprawom makroekonomicznym, a najmniej strategicznym decyzjom dotyczącym przychodów i wydatków budżetu.
  • Na dodatkowe przychody budżetu, składają się nowe obciążenia oraz przejawy zaostrzenia polityki podatkowej.
  • Nie ma też w dokumencie jakichkolwiek propozycji zmniejszenia dotkliwości nadchodzącego spowolnienia gospodarczego - napisali BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i ZPP, członkowie Rady Dialogu Społecznego.

 • 2019-07-18 Aktualności
  Aktualności

  Przemysł zaczyna odczuwać spowolnienie na Zachodzie

  Ważne dla firm: Na wyniki przemysłu w czerwcu br. w największym stopniu wpłynął słaby wynik przetwórstwa przemysłowego.

 • 2019-07-17 Aktualności
  Aktualności

  Lewiatan Awards 2019 go to Akszak-Okińczyc, Grycan, Haładyj, and Bochniarz

  Michał Akszak-Okińczyc, Elżbieta Grycan and Zbigniew Grycan, Mariusz Haładyj, and Henryka Bochniarz are this year's prizewinners of the Lewiatan Confederation Awards. The awards were handed out on 27 June 2019 at the Polish Theatre in Warsaw.