Pracowite dni w Brukseli

Miniony tydzień obfitował w szereg wydarzeń, w które było zaangażowane brukselskie biuro Lewiatana. Prezentujemy krótkie zestawienie tematów i kwestii omawianych w ramach spotkań, w których brali udział m.in.: dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski, wiceprezes Polskiego Związku Przemysłu Farmaceutycznego Grzegorz Rychwalski, dyrektor biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli Kinga Grafa oraz Adam Dorywalski, ekspert ds. UE brukselskiego biura KL.

Wizyta studyjna Polskiego Związku Przemysłu Farmaceutycznego w Brukseli ws. tzw. SPC MW

W dniach 17-18 września br. wiceprezes Polskiego Związku Przemysłu Farmaceutycznego Grzegorz Rychwalski brał udział w posiedzeniu grupy roboczej BusinessEurope ds. patentów, a także uczestniczył w szeregu spotkań w Parlamencie Europejskim.  Dotyczyły one korzyści wynikających z wprowadzenia tzw. SPC MW umożliwiającego wytwarzanie leków generycznych i biorównoważnych na rynki poza UE znacznie szybciej niż dotychczas, tj. od razu po wygaśnięciu ochrony patentowej. Oznaczałoby to większy wzrost gospodarczy, nowe miejsca pracy oraz poprawę konkurencyjności europejskiej gospodarki. 

Współpraca biznesu z Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Egelund Network

18 września br. w spotkaniu przedstawicieli federacji pracodawców z Regionu Morza Bałtyckiego uczestniczyła dyrektor biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli Kinga Grafa i ekspert ds. UE Adam Dorywalski. Dotyczyło one nakreślenia wspólnych tematów do współpracy oraz wyznaczenia priorytetów, na jakich powinny skupić się nasze organizacje przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Spotkanie Biura Wykonawczego BusinessEurope w Brukseli

W spotkaniu, które odbyło się 18 września br., uczestniczył Dyrektor Generalny Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski. Dotyczyło ono Brexitu, a także seminarium BusinessEurope w Paryżu, z udziałem Prezydenta E. Macrona, w którym uczestniczyć będą prezydenci federacji zrzeszonych w BusinessEurope. Odbędzie się ono w dniach 9-10 października br.

Konferencja Artificial Intelligence and Cyber Security organizowana przez federację norweskich pracodawców NHO

W spotkaniu, które odbyło się 20 września br., uczestniczyli Kinga Grafa i Adam Dorywalski z Biura Lewiatana w Brukseli. Konferencja była poświęcona rozwijaniu sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwu. „UE wydaje zaledwie 60% tego co USA na sztuczną inteligencję. Poza tym dobrze radzimy sobie z inwestowaniem w badania, ale już znacznie gorzej w inwestowaniu w umiejętności” – powiedziała Lorena Boix Alonso, Dyrektorka odpowiedzialna za opracowanie polityk i strategii w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii. Wśród panelistów byli także tak znamienici goście jak Oda Helen Sletnes, Ambasador Norwegii przy UE, czy też Clyde Kull, Ambasador Estonii przy UE.

 
Konfederacja Lewiatan