Konsekwencje twardego Brexitu

Jednolity rynek UE umożliwił europejskim i brytyjskim firmom tworzenie złożonych łańcuchów dostaw, które pozytywnie przekładały się na konkurencyjność, wzrost gospodarczy i zatrudnienie zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w pozostałych państwach UE. Biorąc pod uwagę ową sieć głębokich powiązań gospodarczych naturalne są obawy biznesu związane z warunkami na jakich Wielka Brytania zdecyduje opuścić się UE.

Zdaniem dyrektora generalnego BuisnessEurope Markusa Beyrera, najgorsza możliwa opcja to brak jakiejkolwiek umowy określającej warunki wyjścia i tym samym zrealizowanie scenariusza pt. „twardy Brexit”, którego bardzo chciałyby uniknąć wszystkie firmy po obu stronach kanału La Manche. Biznes potrzebuje bowiem przewidywalności i czasu na dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Jednak uwzględniając nieubłaganie zbliżający się deadline na negocjacje (marzec 2019 r.), to ten scenariusz pomimo, że bardzo niepożądany, niestety nie jest zupełnie nie możliwy.

Z tego właśnie powodu BusinessEurope opublikował właśnie broszurę (zamieszczoną poniżej w języku angieslkim), która pokazuje co tzw. „twardy Brexit” będzie oznaczał w praktyce. W tym celu zaprezentowane zostały prawdziwe przykłady zebrane od małych i wielkich firm.

Po ostatniej rundzie negocjacji natomiast, Komisja Europejska i Wielka Brytania porozumiały się w sprawie tzw. rachunku rozwodowego, praw obywateli UE i braku „twardej” granicy z Irlandią. Po przyjęciu rezolucji w tej sprawie przez PE w przyszłym tygodniu w Strasburgu, Rada Europejska będzie mogła podjąć decyzję o przejściu do kolejnego etapu rozmów – na temat relacji handlowych.

Pobierz broszurę BUSINESSEUROPE "Consequences of a cliff-edge brexit. Company Examples"